Wyścig samochodowy, w którym zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu dokładnie jednej doby. W zawodach startują drużyny trzyosobowe.
Tor Circuit de la Sarthe ma długość 13 629 m i jest wpleciony w ulice wokół miasta, w którym odbywa się wyścig. Składa się z 38 zakrętów.
Pierwszy wyścig 24h Le Mans odbył się 26 maja 1923 roku. Od tej pory był rozgrywany corocznie, z wyjątkiem lat 1936 oraz 1940-1948. W pierwszych latach zawodnicy startowali indywidualnie, z czasem zostały wprowadzone przepisy o dwuosobowych, a potem trzyosobowych zespołach.
Od 2012 r. 24 godziny Le Mans są częścią FIA World Endurance Championship. Ze względu na decyzję o przeprowadzeniu super sezonu sezonowego Endurance Championship w okresie od maja 2018 r. Do czerwca 2019 r. 24 godziny Le Mans odbyły się dwukrotnie w tym samym sezonie (była to zarówno druga, jak i ostatnia runda sezonu). Z czasem Le Mans wpłynął na wydarzenia, które pojawiły się na całym świecie, popularyzując format 24-godzinny w takich miejscach jak: Daytona, Nürburgring, Spa-Francorchamps i Bathurst.
W wyścigu bierze udział około 60 zawodników. Każdy samochód musiał mieć co najmniej dwa siedzenia, ale ostatnio samochody potrzebują jedynie możliwości umieszczenia drugiego miejsca w kokpicie, a nie samego siedzenia. Dozwolone jest nie więcej niż dwoje drzwi; samochody z otwartym kokpitem nie wymagają drzwi. Od 2014 r. wszystkie samochody z pierwszej kategorii LMP1 muszą mieć dach ze względów bezpieczeństwa, a samochody z otwartym kokpitem są dozwolone tylko w nieco wolniejszej kategorii LMP2. Od 2017 r. wszystkie prototypowe samochody, LMP1 lub LMP2, muszą mieć zamknięte kokpity.
Wyścig 24h Le Mans znalazł się w grach komputerowych. Jedną z nich jest Race Driver: Grid; zastosowano tam jednak kompresję czasu, dzięki czemu cały wyścig gracz może przejechać w znacznie krótszym czasie niż w przypadku jego rzeczywistego odpowiednika, opcja 24-godzinnej jazdy jest także dostępna. Zachowany jest cykl dobowy tj. na torze zapada zmrok i część nocna wyścigu odbywa się rzeczywiście w nocy.
W grze Gran Turismo 4 (gdzie brak jest cyklu dobowego – 24 godziny jedzie się gdy słońce jest na niebie) oraz Gran Turismo 5 wyścig jest pełnowymiarowy, trwa równe 24 godziny, zachowany został cykl dobowy.